top of page

Ania z Baśniowego Zielonego Wzgórza

Moi Mili,


pierwsza wycieczka "Śladami Ani z Zielonego Wzgórza", na którą zapraszam wszystkie dzieci, odbędzie się w kwietniu. I nie będzie to zwykła wycieczka, albowiem odwiedzi nas George Campbell. Krewny Lucy Maud Montgomery i gospodarz Anne of Green Gables Museum przyjedzie prosto z Wyspy Księcia Edwarda do polskich dzieci na Baśniowe Zielone Wzgórze w Sulistrowiczkach. Szykuje się niezwykłe spotkanie!


https://www.protontour.pl/oferta-szczegoly/134/

Zielone wzgorze 1.jpg

Moi Mili,


na Baśniowym Zielonym Wzgórzu dobrze poczytać o kuchni z Zielonego Wzgórza na Wyspie Księcia Edwarda. Ania wykonała śliczne zakładki, aż chce się czytać i gotować.

Kuchnia Zielonego Wzgorza 2 m.jpg
Kuchnia Zielonego Wzgorza m.jpg

Moi mili,


Serdecznie zapraszam do Księgarni Podróżnika we Wrocławiu, gdzie od dziś można bezpłatnie kupić broszury, mapy i katalogi o Wyspie Księcia Edwarda i Muzeum Ani z Zielonego Wzgórza.

Moi Mili,
jeśli macie ochotę poczytać o Wyspie Księcia Edwarda, to zapraszam do Księgarni Podróżnika we Wrocławiu. Od poniedziałku będą dostępne bezpłatne katalogi i broszury o miejscu, które rozsławiła Ania z Zielonego Wzgórza. Zapraszam Was serdecznie.

foldery Anne m.jpg
Muzeum Ani z Zielonego Wzgorza m.jpg

Moi Mili,
wczoraj odebrałam paczuszkę wprost z Wyspy Księcia Edwarda, a w niej broszurki o Anne of Green Gables. Niebawem zaniosę je do Księgarni Turystycznej we Wrocławiu, ale już teraz zachęcam Was do rozważenia dalekiej podróży.

Moi Mili,


w sesji kapeluszowej nie możemy zapomnieć o chłopcach. Kapelusz farmerski odbył długą podróż. Jako pierwszy założył go Dominik. Spójrzcie proszę.

Moi Mili,


kapelusz z rudymi warkoczami wprost z Wyspy Księcia Edwarda zainspirował mnie do poszerzenia programu wycieczki "Śladami Ani z Zielonego Wzgórza" o sesję kapeluszową. Na chłopców zaś czeka kapelusz farmera, taki jaki nosił Mateusz.

Dzień dobry Kochani :)

 

Witam się z Wami i chcę Wam przedstawić dobre wieści, a mianowicie zaczynam właśnie pracę nad polskim wydaniem Ani z Baśniowego Zielonego Wzgórza, książki związanej z wycieczką Śladami Ani z Zielonego Wzgórza, na którą zapraszam dzieci ze wszystkich szkół i jest to polska wersja mojej Anne from the Fairytale land of Green Gables wydanej w ubiegłym roku w styczniu w Kanadzie na Wyspie Księcia Edwarda.
Film zrealizowała Ania :)

Moi Mili,


zapraszam serdecznie do sklepu Ślężański w Sobótce po prezent bożonarodzeniowy wprost z Baśniowego Zielonego Wzgórza oraz Anne of Green Gables Museum na Wyspie Księcia Edwarda.

slezanski 1 m.jpg

Moi Mili,


w Ślężańskim sklepie w Sobótce zapachniało Zielonym Wzgórzem. Zajrzyjcie tam proszę, gdy zawitacie w tamte strony.

Zielone wzgorze sklep m.jpg

Moi Mili,


czy podobają Wam się trzy porcelanowe laleczki przedstawiające Anię z Zielonego Wzgórza? Odbyły długą podróż z Wyspy Księcia Edwarda z Anne of Green Gables Museum. "Wypisz, wymaluj" Ania Shirley!

Moi Mili,


mam prawdziwą przyjemność zaprosić Was na wycieczkę "Śladami Ani z Zielonego Wzgórza". Więcej informacji znajdziecie pod linkiem:

https://www.protontour.pl/oferta-szczegoly/134/
Do zobaczenia na Baśniowym Zielonym Wzgórzu!

Wycieczka 1.jpg
Wycieczka 2.jpg

Moi Mili,


spójrzcie proszę na portrety Ani z Baśniowego Zielonego Wzgórza i Ani Shirley, wykonane przez Anię i Dziadka Czarusia. Czyż nie są ładne?

Moi Mili,

Krasnal Turysta zakończył już długą podróż na Wyspę Księcia Edwarda i szczęśliwie dotarł do Anne of Green Gables Museum. Spójrzcie proszę na zdjęcia.

Moi Mili,


Krasnal Turysta wybiera się w długą podróż na Wyspę Księcia Edwarda do Anne of Green Gables Museum. Spójrzcie proszę na sympatycznego, gotowego do drogi malca.

Wrocław, dnia 11.06.2022 r.

Moi Mili,

z wielkim przejęciem oglądam zdjęcie z Anne of Green Gables Museum w Kanadzie, gdzie moja powieść jest zarówno w rękach przesympatycznego gospodarza i mojego wydawcy, jak i na półce pomiędzy dziełami Lucy Maud Montgomery. Pragnę podzielić się z Wami swoją radością i zaprosić Was do anglojęzycznej lektury.

https://annestore.ca/collections/all-books/products/anne-from-the-fairytale-land-of-green-gables

Ksiazka w muzeum.jpg
wiosenne kwiaty.jpg

Moi Mili,


zrobiło się ciepło i słonecznie, co natychmiast wyczuły kwiatki Ani. Spójrzcie proszę, jak delikatnie rozkwitają.

Moi Mili,


spacerując wokół Baśniowego Zielonego Wzgórza pomyślałam o zielonym płocie, który ciągnie się wzdłuż drogi. Uśmiechnęłam się, albowiem nie tylko szczyty, wzgórza i poddasza są zielone...To dobrze, ponieważ przecież wśród zieleni jest przyjemnie.

zielony plot.jpg

Moi Mili,


z przyjemnością zapraszam Was do zapoznania się z opisem mojej książki Anne from the Fairytale Land of Green Gables zamieszczonym na Instagramie oraz Facebooku TVP ABC.

https://abc.tvp.pl/58716712/ania-z-basniowego-zielonego-wzgorza

tvp abc Ania 1.jpg
przebisniegi.jpg

Moi Mili,


Odkryłyśmy z Anią łąkę przebiśniegów, zwanych również śnieżyczkami. Niech kwiatuszki dadzą nam nadzieję na wiosnę...

ksiazki miniatura.jpg

Moi Mili,


ponad rok temu odszedł Pan Mieczysław Mączka, mój wieloletni wydawca i założyciel Wydawnictwa Miniatura w Krakowie. Spójrzcie proszę, jak pięknie wydawał książki, w szczególności poezję. W moim przypadku uczynił wyjątek i opublikował baśnie oraz pierwszą opowieść - nowelę stanowiącą początek historii o Ani z Baśniowego Zielonego Wzgórza.

Moi Mili,


wokół Baśniowego Zielonego Wzgórza wije się szeroka wstęga ścieżki. Na rozwidleniu dróg trzeba obrać właściwy kierunek spaceru. Albowiem ścieżka prowadzi, przez lasy i łąki,  do zalewu, gdzie latem roi się od wczasowiczów. W przeciwnym kierunku wiedzie zaś, przez wieś i las, do drewnianego kościółka i niedzielnego targu przetworów oraz rękodzieła. Tę ścieżkę widzicie na fotografiach.

Moi Mili,


trwa literacki spór wokół zieloności dachu, poddasza i wzgórza oraz imion bohaterów. Wielbicieli twórczości Lucy Maud Montgomery podzieliła dawna Ania z Zielonego Wzgórza i dzisiejsza Anne z Zielonych Szczytow... Cieszę się zatem, że moja Ania w razie potrzeby może być Anne, a zielone jest i wzgórze i pokoik na poddaszu.

Moi drodzy :)

Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie z Baśniowego Zielonego Wzgórza :)

Dzień dobry moi drodzy.

Spójrzcie proszę na Zielone Wzgórza - w 110 rocznicę wydania Ani z Zielonego Wzgórza

TVP_ABC_logo.jpg

Moi Mili,


jest mi bardzo przyjemnie poinformować Was, że patronem medialnym Anne from the Fairytale Land of Green Gables jest TVP ABC. To niezmiernie ważna  wiadomość, albowiem niełatwo bez wsparcia mediów dotrzeć do Czytelników.
Dlatego też dzielę się z Wami dobrą nowiną i będę systematycznie pisać o dalszym biegu zdarzeń.

Pierwsza Ania.jpg

Moi Mili,


minęło ponad 110 lat od ukazania się pierwszego polskiego wydania Ani z Zielonego Wzgórza z 1911 roku (choć w książce widnieją dwie daty wydania 1911 i 1912). Rudowłosa marzycielka zaprzyjaźniła się z tyloma z nas. Cieszę się, że czarodziejska moc balonu z mojej powieści i o Ani z Baśniowego Zielonego Wzgórza pozwoliła poznać się dziewczynkom z dwóch różnych epok. Albowiem "pokrewieństwo dusz" znosi bariery czasu i odległości...

Anne from the Fairytale land of Green Gables_okladka.jpg
Ilustracje Ani.jpg

Moi Mili,


Pragnę podzielić się z Wami radosną dla mnie nowiną. Otóż dziś sprzedał się pierwszy egzemplarz mojej Ani z Baśniowego Zielonego Wzgórza w wersji anglojęzycznej. Stało się to chwilę po zamieszczeniu materiałów pod linkiem:

 https://www.facebook.com/theannestore

Zapraszam Was także do zakupu i lektury. Wierzę, że język angielski nie musi być barierą.

Moi Drodzy,


z wielkim sentymentem wracam do listu od George'a Campbella, gospodarza Anne of Green Gables Museum i Kindred Spirits of PEI. Długa, listowna przyjaźń i życzliwość George'a pomogły mi ziścić moje literackie marzenie. Dziękuję Drogi Przyjacielu.

list.jpg

Dzień dobry Kochani :)


Zapraszam do wędrówki po Baśniowym Zielonym Wzgórzu :)

Dzień dobry Kochani :)


Zapraszam do wędrówki po Baśniowym Zielonym Wzgórzu :)

obrazy.jpg

Zaproszenie do lektury Ani z Baśniowego Zielonego Wzgórza czyli wędrówka po Baśniowym Zielonym Wzgórzu

Moi Mili,

w sąsiedztwie domu na Baśniowym Zielonym Wzgórzu stoi mały, drewniany domek. Nad progiem widnieje  tabliczka z napisem Eden. To tam mieszka malarka wraz z dość rozbrykanym i wszędobylskim psem. Starsza pani maluje kwiaty i pejzaże.

Trzy z nich przywiozłam do Wrocławia. Ilekroć na nie spoglądam, wraca wspomnienie beztroskich, letnich dni na Baśniowym Zielonym Wzgórzu.

Zaproszenie do lektury Ani z Baśniowego Zielonego Wzgórza czyli wędrówka po Baśniowym Zielonym Wzgórzu

 Moi Mili,

zimową porą nic nie smakuje równie pysznie jak przysmaki ze spiżarki na Baśniowym Zielonym Wzgórzu: powidła śliwkowe, miód z pobliskiej pasieki czy suszone jabłuszka z sadu.

Kiedy zapada wczesny zmrok i smutki spoglądają z ciemnych zakamarów, wystarczy łyk osłodzonej miodem herbatki czy kęs bułeczki z powidłami, by wywołać uśmiech i poprawić nastrój. Zapewniam Was.

powidla.jpg
porzeczki.jpg

Zaproszenie do lektury Ani z Baśniowego Zielonego Wzgórza czyli wędrówka po Baśniowym Zielonym Wzgórzu.

Porzeczki

Moi Mili,
porzeczki na Baśniowym Zielonym Wzgórzu rosną tuż przy drewnianym ogrodzeniu z szerokich desek. Każdego lata dorodne krzaczki obdarowują nas szczodrze kwaskowatymi owocami. Pomimo, że Ania i dziadek systematycznie zrywają owoce, to jest ich tak dużo, że wystarcza na przygotowanie woreczków z zimowymi mrożonkami. Kiedy w styczniu rozmrażam kolejną porcję, to wraca do nas smak lata i wspomnienie letnich dni.
Spójrzcie jakie smakowite. Palce lizać!

Dzień dobry, moi drodzy :)

Mam dzisiaj ogromną przyjemność zaprezentować Wam książkę Ania z Baśniowego Zielonego Wzgórza. Książka jest przetłumaczona na język angielski i od maja 2022 r. będzie sprzedawana na Wyspie Księcia Edwarda, również w Muzeum Lucy Mount Montgomery prowadzonym przez jej spadkobiercę Georga Campbella. Spójrzcie proszę na tylną stronę okładki gdzie zobaczycie dwa Zielone Wzgórza.

Zapraszam do lektury :)

Moi Mili,


postanowiłam uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, że spełnią się moje literackie marzenia. Mam nadzieję, że niebawem będę mogła pokazać Wam wiele więcej...

zakladki 1.jpg
zakladki 2.jpg

Moi Mili, zapraszam jak co tydzień, na niedzielny filmik :)

W świątecznej atmosferze zapraszam do wysłuchania fragmentu nieopublikowanej jeszcze powieści -

Jak Bławatkowa Dziewczynka odwiedziła Anię Shirley na Wyspie Księcia Edwarda

Moi Drodzy, 


Odwiedziłyśmy dziś Baśniowe Zielone Wzgórze. Jabłuszka zarumieniły się, jak wówczas, gdy pisałam swą powieść. Poczytajcie proszę. "Wystarczyło, by dziadek lekko potrząsnął gałęzią, a najbardziej dojrzałe owoce od razu pospadały. To nimi napełniali skrzynki, których zawartość poddawana była skrupulatnym oględzinom babci i prababci. (...) Kiedy niesforne jabłko utknęło w niewielkim wgłębieniu w miękkiej murawie, dziewczynka schyliła się, by po nie sięgnąć i ponownie usłyszała wyraźne bzz... bzz... bzz... "  Otóż, musicie wiedzieć, że tamtego dnia w sadzie zaczyna się pierwsza przygoda Ani. Zapraszam do dalszej lektury.

Posłuchajcie opowieści o książce, opowieści o przygodach Ani, pszczółek, lotinek...

Pomysł na napisanie książki pojawił się, gdy Ania była maleńką dziewczynką i już wówczas chętnie odwiedzała Zielone Wzgórze. Zarówno ona sama, jak i postaci babci i dziadka zdają się wybornie odzwierciedlać bohaterów powieści Lucy Maud Montgomery: Anię Shirley, Marylę i Mateusza Cuthbertów.

Ania z Baśniowego Zielonego Wzgórza to cykl pięciu opowieści, których bohaterką jest tytułowa Ania, zwana również Bławatkową Dziewczynką. Akcja powieści toczy się w domu dziadków położonym w sadzie jabłoni na Zielonym Wzgórzu.

Każda historia dotyczy odrębnej przygody dziewczynki. Ania posiada niezwykły dar, dzięki któremu swobodnie przenosi się z rzeczywistości do krainy istot czarodziejskich zamieszkujących Zielone Wzgórze. W ten oto sposób poznaje: lotinkę Nelę, dreptaka Feliksa, Gawędę oraz Leśną Wróżkę. Ania i lotinka odwiedzają tajemniczą chatkę bajarza, by słuchać opowiadanych przez niego baśni.

W ostatniej piątej opowieści zatytułowanej Pośród Zielonych Wzgórz Ania odbywa podróż zaczarowanym balonem, podczas której przenosi się na Wyspę Księcia Edwarda do czasów Ani Shirley. Następnie dziewczynki polecą tym samym wehikułem czasu do Polski na Baśniowe Zielone Wzgórze. Ania Shirley z wielkim zdumieniem będzie odkrywać współczesny świat i poznawać odległe Zielone Wzgórze z przyszłości.

Spotkanie owo ma symboliczne znaczenie, albowiem historia piąta ukazuje, iż pokrewieństwo dusz jest niesamowitym doświadczeniem, wykraczającym poza wszelkie bariery, w tym także odległości i czasu.

Ann from the Fairytale Land of Green Gables
Chanter from Whispering forest

… Kiedy niesforne jabłko utknęło w niewielkim wgłębieniu, w miękkiej murawie, dziewczynka schyliła się, by po nie sięgnąć i ponownie usłyszała wyraźne bzzz…bzzz…bzzz… Rozejrzała się uważnie dookoła, ale nikogo nie zobaczyła, choć dźwięk nasilił się.

- Coś takiego! – szepnęła zdumiona.

Postanowiła czym prędzej opowiedzieć o całym zajściu dziadkowi. Wysłuchał wnuczki z właściwą sobie cierpliwością, a potem oznajmił:

- Przypuszczam, że usłyszałaś pszczołę, Aniu.

- Pszczołę? – powtórzyła ze zdumieniem.

Do tej pory sądziła, że jedyną pszczołą jest Maja, no może jeszcze Gucio. Te zaś, które fruwały wokół kwitnących jabłoni uznawała za owady. Po prostu owady – stwierdzała w myślach, ilekroć je widziała. Nie przypuszczała, że w ogródku na Zielonym Wzgórzu zobaczy Maję, Gucia i całą ich wielką rodzinę, którą dziadek określił rojem.

- Po podwieczorku pokażę ci ule – obiecał. – Oczywiście, jeśli zechcesz – to powiedziawszy, zerknął badawczo na wnuczkę.

- Oczywiście, że chcę – zapewniła spiesznie.

Po dużej porcji malin z bitą śmietaną i nieco mniejszej dokładce, wyruszyli wąską, polną ścieżką, która wiodła prosto do gospodarza, pszczelarza posiadającego pasiekę. Bartnik Ignacy doglądał blisko pięćdziesięciu uli, rozstawionych w trzech miejscach dla zapewnienia różnorodności miodom. W każdym ulu żyła jedna królowa- matka otoczona rojem robotnic.

- To dzięki ich pracy powstaje miód – tłumaczył Ani podczas spaceru pomiędzy ulami.

Bławatkowa Dziewczynka od dawna śledziła losy pszczółki Mai i dlatego doskonale wiedziała, że pszczoły to pracusie, tak zresztą, jak i mrówki.

- Zapraszam was na degustację – dobroduszny i życzliwy Ignacy z całego serca pragnął ugościć swych sąsiadów.

Wkrótce zasiedli przy szerokim, drewnianym stole, który żona pszczelarza, jak tylko zobaczyła gości, nakryła płóciennym, jasnym obrusem. Ania z ciekawością rozejrzała się po przestronnej kuchni. Podwieszone, pod kuchennym okapem, rondle i chochla patrzącej nań dziewczynce przypominały bardziej instrumenty aniżeli naczynia kuchenne.

Niebawem przed każdym z biesiadników pojawił się talerzyk oraz cztery miseczki na miód.

- To przeze mnie wypieczony chleb – powiedziała z nieskrywaną dumą gospodyni, ustawiając na środku stołu pękaty koszyczek z pachnącym pieczywem o złocistej, chrupiącej skórce.

- Spróbuj – dziadziuś ułamał kawałek ze swojej pajdy i podał wnuczce. – Nigdy nie jadłaś takiego chlebusia – uśmiechnął się. ...

Fairy town, wotsit and sparrow
breakfast on thefairytale green gables
Flutterby and Ann in Whispering Forest
Fairy bees, beautiful illustration

O autorce

Weronika Madryas author of fairy tales for children

Zielone Wzgórze

 36/5000 A moody house on a green gables

Kamień Władzy

The Stone of Power adventure fairy tale

Ilustratorka

Beautiful illustrations for children

Różności

Piękny obraz zółte rzepakowe pole

Porady baśniopisarki

Sklep

Przycisk Porady basniopisarki.jpg
Przycisk sklep.jpg

Kontakt

Kontakt do Zielonego Wzgórza

"Witajcie w mojej bajce"

Szlana kula z kolibrem i kwiatami
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page