top of page

Od sztuki do nauki,
czyli baśnie w walce z chorobą

Medycyna narracyjna_ilustracja 1.jpg

Choroba jest opowieścią, czyli słów kilka wprowadzających do medycyny narracyjnej i arteterapii

Moi Drodzy,

Każdy z nas nosi własną historię, zazwyczaj niespisaną... I jeśli potraktować życie jak powieść, to różnorodność oraz długość dzieł byłaby przeogromna. Wertowalibyśmy opasłe tomy, pełne przygód sagi, krótkie nowele nagle  przerwane, historie wielkich miłości, przełomowych odkryć i wzruszającej prozy życia.

I na tych kartach odczytalibyśmy także refleksje chorych, zmagających się z cierpieniem złamanego bólem ciała.  Śmiem zatem twierdzić, iż choroba jest opowieścią. Świadczą o tym choćby pamiętniki, których autorzy często opisują swoje dolegliwości.
Pacjent zatem to narrator, a lekarz humanista to uważny i czuły słuchacz. Albowiem w słowach chorego kryje się niekiedy tajemnica cierpienia, jego źródła i przebiegu.

Jednak niełatwo jest mówić o bólu.
Dlatego też sztuka staje się ważnym pomostem pomiędzy pacjentem a lekarzem. Ileż można wyrazić poprzez obraz, melodię czy wiersz...

Arteterapia uczy z jednej strony interpretacji twórczości chorego, z drugiej zaś wyrażania emocji poprzez sztukę. Arteterapeuta stoi pomiędzy lekarzem a chorym i pomaga tworzyć komunikacyjny pomost. Szczególnym rodzajem terapii przez sztukę jest biblioterapia oraz baśnioterapia. Ta ostatnia skierowana jest do najmłodszych.

Medycyna narracyjna zaś traktuje literaturę jako istotne wsparcie dialogu z pacjentem. W tym celu interpretacja dzieł literackich staje się cenną umiejętnością personelu medycznego.

I to właśnie o biblioterapii i medycynie narracyjnej  zamierzam Wam troszkę poopowiadać...

ulotka 3 b.jpg

Moi Drodzy,


Jako członek EUNAMES, European Narrative Medicine Society, zapraszam do zapoznania się z moją prezentacją, która była przedstawiona na wrześniowej konferencji w Mediolanie, poświęconej arteterapii oraz medycynie narracyjnej.

"Witajcie w mojej bajce"

Ania z Baśniowego Zielonego Wzgórza

Kamień Władzy

Wydarzenia

Szlana kula z kolibrem i kwiatami

Portret Laury

Kobiecy potret powieść romantyczna
Lot balonem ilustracja z dziewczynkami

Różności

Piękny obraz zółte rzepakowe pole
Wyprawa bohaterów ucieczka przed smokiem

Ilustratorka

Baśniowe ilustracje do książek
Włoska polonia spotkanie literackie

Kontakt

Weronika Madryas kontakt

Sklep

Przycisk sklep.jpg

Galeria Ani

Galeria Ani dziecięce ilustracje

Zielone Wzgórze

Lato na Zielonym Wzgórzu
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page